4 . Jakie są koszty ogrzewania foliami na podczerwień?

Warto rozważyć zastosowanie folii grzewczych na podczerwień jako źródła ogrzewania, które będzie ekonomiczne w chwili, kiedy weźmie się pod uwagę poniższe aspekty:

Właściwością promieniowania podczerwonego jest to, że transport ciepła odbywa się bez pośrednictwa powietrza i jest przenoszone bezpośrednio na przedmiot, obiekt  lub osobę, a dopiero w kolejnym etapie pracy folii, nagrzewa się wtórnie powietrze od przedmiotów, ścian i osób. Może to przypominać tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne, z tą różnicą, że użytkownik “nie płaci” za rozgrzanie mas powietrza, lecz od razu odczuwa ciepło.

Folia grzewcza emituje fale podczerwieni, które rozchodzą się z prędkością światła. Oznacza to, że ciepło jest odczuwane od razu w chwili podłączenia folii do prądu.

Są to dwie kluczowe cechy, które sprawiają, że ogrzewanie dzięki foliom grzewczym na podczerwień będą tańsze od tradycyjnych urządzeń elektrycznych konwekcyjnych. Jednak ostatecznie zależy od wielu uwarunkowań, jak na przykład izolacja termiczna pomieszczenia.

Dlatego najlepiej jest skonsultować swój projekt z profesjonalnym doradcą.

Folie grzewcze na podczerwień nie wymagają instalacji systemowej jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego, elektrycznego, gazowego, czy olejowego. Nie potrzeba kotłowni ani komina, więc niektórzy użytkownicy mogą uwolnić dodatkową przestrzeń, a nowi inwestorzy nie muszą brać pod uwagę kosztów wybudowania kotłowni czy postawienia komina.

 

Folie grzewcze na podczerwień występują na rynku w różnym przedziale cen, od najniższych do najwyższych.

Wydając pieniądze na inwestycje w ogrzewanie, inwestorzy chcą mieć pewność, że zyskają jak najwięcej za wydane pieniądze w aspekcie trwałości folii i jej efektywności.

Dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, czy użyte do produkcji folii komponenty, są wysokiej jakości, przy jednoczesnym zachowaniu łatwości i jakości montażu. 

Przede wszystkim chodzi o elementy odpowiedzialne za doprowadzenie energii elektrycznej takie jak taśmy miedziane, technologię rozprowadzenia ciepła w folii i sposób docinania i rozłożenia folii, bez ryzyka na wystąpienie spięcia. 

Na koszty ma też wpływ zakres prac ekipy montażowej.  Powinny do niego wejść poniższe czynności:

  • oczyszczenie i przygotowanie podłoża bez mechanicznej ingerencji,

  • ułożenie podkładu izolacyjnego (min 5mm). Zalecany podkład poliuretanowy, XPS, sprasowany, tekturowy, kwarcowy,

  • ułożenie folii na podczerwień zgodnie z projektem,

  • połączenie folii „krokodylkami” wraz z izolacją połączeń,

  • podłączenie folii do zasilania,

  • wykonanie testów o czasie około 2h na pomieszczenie,

  • przytwierdzenie do podłoża folii kołkami (w przypadku montaży pod wylewkę),

  • izolacja folii folią paroizolacyjną oraz test końcowy sprawności ogrzewania

Kolejny aspekt, to dobranie instalacji o optymalnej mocy grzewczej – nie za dużej i nie za małej. 
 
Optymalna moc grzewcza zależy głównie od jakości izolacji pomieszczenia w jakim ma być instalowana folia grzewcza na podczerwień, oraz od umiejscowienia ogrzewania: podłoga, sufit, ściana.
 
Należy wziąć pod uwagę, że podłoga powinna być pokryta folią w minimum 80% a sufit w minimum 60%.
 
Wielkość instalacji wyrażoną w wattach można obliczyć z pomocą poniższych parametrów:

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O TECHNOLOGII ogrzewania FOLIAMI na podczerwień?